1
Rowy..

To osada rybacka leżąca między Ustką a Łebą, pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Gardno, na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, wśród sosnowych lasów. Według legendy Rowy założone zostały przez rozbitków i uciekinierów z Wolina z niszczonego w wyniku napadu Wikingów. Pierwsze wzmianki na temat Rowów pochodzą z 1282 roku. W tym czasie miał się pojawić w Rowach Henryk Derby z Lancaster, późniejszy król Anglii, który spieszył na pomoc rycerzom zakonnym oblegającym Wilno. Z niewyjaśnionych przyczyn przerwał tu swoją podróż… Dzięki unikalnemu mikroklimatowi w Rowach panują niepowtarzalne warunki do wypoczynku i turystyki. Niewątpliwym atutem miejscowości jest bliska odległość zarówno do morza jak i jeziora. Na zachód od Rowów możemy podziwiać wybrzeża klifowe i ruchome wydmy, które są główną atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego.

Plaże

Głównym atrybutem Rowów są piękne, szerokie i piaszczyste plaże oraz niczym nie skażone i nasycone jodem powietrze. Rowiańskie plaże należą do najładniejszych na naszym wybrzeżu, ciągną się w kierunkach: zachodnim do okolic klifu w Poddąbiu i Dębinie oraz wschodnim od ujścia Łupawy do morza. Przebywając na nich mamy komfort wspaniałego wypoczynku i bezpośredniego kontaktu z naturą i morskim żywiołem.

2

Słowiński Park Narodowy

Położenie na zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego stwarza z Rowów bardzo atrakcyjną miejscowość na Środkowym Pomorzu. Park zaliczany do najcenniejszych ośrodków Światowej Biosfery UNESCO jest unikatem z racji znajdujących się tutaj ruchomych wydm, a także unikalnej biosfery. Teren parku w przeszłości stanowił zatokę morską. Ukształtowanie parku wynika z działalności lądolodu skandynawskiego i późniejszej działalności Morza Bałtyckiego. Najwyższe wzniesienie morenowe Rowokół (115 m n.p.m.) stanowi punkt widokowy na cały park.

3

Wędkowanie

Jedną z niewątpliwych atrakcji Rowów jest możliwość wędkowania nad brzegiem ostatniego odcinka Łupawy, przed wpłynięciem do Bałtyku, tzw. Kanał. Satysfakcją może być złowienie ryb słodko lub słonowodnych. Natomiast amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z oferty morskich rejsów wędkarskich.

4

Kościół

Świątynia została zbudowana w latach 1844-1849. Jest to kościół neoromański, murowany z kamienia polnego i głazów polodowcowych. Na przykościelnym cmentarzu znajdują się nagrobki marynarzy, którzy zginęli u brzegu Rowów i ich okolic.

7

Deptak

Rowy nie posiadają typowej promenady. Funkcję rowieńskiego deptaku pełnią ulica Nadmorska, Słowiańska i w części Bałtycka. Zmęczony plażowaniem turysta znajdzie tutaj szereg barów, punktów gastronomicznych, punktów pamiątkarskich. Całości towarzyszy rozlegająca się ze wszystkich stron muzyka.

5

Port - przystań rybacka

W Rowach od wieków znajdowała się przystań rybacka. Aktualnie przy nabrzeżach przystani, przy ujściu rzeki Łupawy cumuje kilka średniej wielkości kutrów rybackich. Stanowią one niewątpliwe bardzo malowniczy element nadmorskich walorów Rowów.

6